پروفیل آلومینیوم چیست؟ انوع مقاطع اکستروژن کدامند؟

پروفیل آلومینیوم (پروفیل اکسترود) به عنوان یکی از پر مصرف ترین بخش مصارف آلومینیوم به حساب می آید. پروفیل آلومینیومی در صنایع مختلف مصارف مختلفی دارد. روند افزایش و میزان مصرف ظاهری این محصول که تفاصل بین واردات و تولید در داخل کشور و صادرات است، بیشتر از روند میزان تولید آلومینیوم در کشور می باشد. از این رو این محصولات آلومینیومی نیازمند تولید و حمایت داخلی میباشند تا بتوان نیازهای صنعتی و غیر صنعتی داخلی را فراهم نمود. این مقاطع آلومینیومی به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که دارند(در ادامه به آن ها پرداخته خواهد شد) روزانه مصارف جدیدی از آن ها ابداع میشود.


نیاز بازار به افزایش تولید یا واردات پروفیل آلومینیوم

افزایش واردات آلومینیوم و تولید پروفیل آلمینیومی راه حلی مناسب برای نیاز روزافزون بازار است. در حال حاضر بیش از دو سوم مصرف فعلی بازار در ایران از واردات تامین می گردد. بررسی های بازاریابی و تخمین تقاضای مصرف داخلی و تخمین صادرات، نشان می دهد که طی سال‌های آینده تولید آلومینیوم و اکستروژن آلومینیومی در کشور باید به 1.5 میلیون تن در سال افزایش یابد. در نتیجه لازم است واحدهای جدید تولید آلومینیوم در کشور احداث شود. به علاوه تغییر نوع مصرف به خصوص در تولیداتی مانند اتومبیل سازی، واگن سازی و … مقدار مصرف را به حتی بالاتر از این مقدار نیز افزایش خواهد داد.

بر اساس استراتژی توسعه صنعت آلومینیوم کشور که توسط وزارت صنایع و معادن پایه‌گذاری شده، دست یابی به مقام برتر در منطقه برای تولید آلومینیوم اولیه و تولید بالغ بر 800 هزار تن آلومینیوم در پایان برنامه چهارم توسعه  و حدود 1.5 میلیون تن در پایان برنامه پنجم توسعه است.

میزان مصرف آلومینیوم در صنایع مختلف

در واقع فاکتورهای زیر فرصت مناسبی را برای توسعه آلومینیوم در کشور فراهم می نماید. آن چه که در آمار مصرف سرانه آلومینیوم در 20 سال آینده پیش بینی شده است  از 6 کیلو به 10 کیلو می رسد. بالاترین مصرف سرانه در دنیا برای کشور های کانادا و آمریکا با سرانه مصرف 30.27 و 94.22 کیلوگرم است.

اما سهم صنایع مختلف از بازار آلومینیوم به شرح زیر است :


  • صنعت حمل و نقل 26%
  • بسته بندی 20%
  • ساختمان 20%
  • برق 9%
  • صنعت تجهیزات و تاسیسات 8%
  • کالای مصرفی 6%
  • سایر صنایع 11%  

5 دلیل برای این که از پروفیل آلومینیوم استفاده کنیم:

اگر تاکنون از محصولات اکستروژن آلومینیومی استفاده نکرده‌اید ، لازم است تا فواید استفاده از پروفیل های الومینیومی را بدانید. این محصولات آلومینیوم در زندگی روزمره ما نقش زیادی دارند و از آن‌ها استفاده زیادی میشود. در ادامه به 5 دلیل برای استفاده کردن از پروفیل های آلومینیومی میپردازیم.

1- آلومینیوم فلزی با ویژگی های منحصر به فرد

فلز آلومینیوم با ویژگی های منحصر به‌فرد زیادی همراه است. این فلز سبک با ترکیب با فلزهای دیگر می تواند مقاومت بالایی در برابر شرایط نامساعد داشته باشد. مهمترین دلیلی که پروفیل‌های آلومینیومی اینقدر پرطرفدار هستند خصوصیات ماده اولیه آن یعنی آلومینیوم است. این فلز با توجه به آلیاژ آلومینیوم مورد استفاده میتواند ویژگی‌های خاصی را به خود اختصاص دهد.

 

2- اکسترود پذیری آلومینیوم و تولید پروفیل الومینیوم با سطح مقطع دلخواه

آلومینیوم به صورت بیلت به عنوان ماده اولیه اکستروژن مورد استفاده قرار می گیرد. بیلت آلومینیوم را با استفاده از دستگاه اکستروژن آلومینیوم از قالب مورد نظر عبور میدهند. سپس پروفیل الومینیمی به عنوان خروجی از دستگاه اکستروژن خارج می شود.

اکسترود پذیری آلومینیوم این امکان را فراهم آورده است تا بتوانیم با طراحی قالب اکستروژن مناسب، سطح مقطع مورد نظرمان را تولید کنیم. طراحی پروفیل اکستروژن مناسب برای انجام اکستروژن آلومینیوم اهمیت زیادی دارد. اگر طراحی به درستی انجام نشود نمیتوان خروجی مناسب را از دستگاه اکستروژن آلومینیوم انتظار داشت و حتی احتمال دارد که قالب در زمان اکستروژن بشکند. 

 

3- در دسترس بودن پروفیل‌های اکستروژن آلومینیومی

امروزه با پی بردن به کاربردهای پروفیل آلومینیم شرکت های زیادی در این عرصه شروع به فعالیت کرده اند. شما میتوانید با تماس با مراکز فروش پروفیل و مقاطع اکستروژن دلخواهتان را سفارش داده و یا تحویل بگیرید. این که چقدر طراحی دلخواهتان اختصاصی باشد به زمان تحویل محصول نهایی تاثیر میگذراد. اگر میخواهید طراحی اختصاصی پروفیل داشته باشید، زمان تحویل محصول مورد نظرتان نیازمند زمان بیشتری خواهد بود. پروفیل های آلومینیومی نیز وجود دارند که نیاز به طراحی ندارند و آمده فروش هستند. برخی از این پروفیل‌ها، پروفیل لوله آلومینیومی ، پروفیل شیاردار ، پروفیل قوطی آلومینیومی هستند که در ابعاد و اندازه‌های مختلف قابل خریداری میباشند.

 

4- کاربردی بودن پروفیل آلومینیومی در صنایع مختلف

استفاده از این پروفیل ها ممکن است در هر صنایعی و در هر کجا اتفاق بیفتد. در صنایع الکترونیک ، ساختمان سازی و ابزار آلات پروفیل های الومینومی بسیار پر طرفدارند. این محصولات آلومینیومی به دلیل تنوع بالا و قابلیت طراحی آن‌ها با توجه به طراحی مورد نظر، استفاده از آن‌ها را در میان صنعت کاران رواج داده است.

 

5- ظاهر نهایی زیبا با رنگ دلخواه

پروفیل دکورال آلومینیومی

شما میتوانید به هر صورت که تمایل دارید پروفیل اکستروژن دلخواهتان را پوشش دهید. آنادایز پروفیل آلومینیوم هم موجب افزایش استحکام و هم باعث افزایش زیبایی محصول نهایی می شود. رنگ های الکترواستاتیکی نیز با تنوع رنگی بسیار زیاد ، مورد توجه افراد زیادی قرار دارد. پوشش محصولات آلومینیومی میتواند بر اساس کاربرد و مصرف آن انتخاب شود. به طوری که در صنایعی که ظاهر و نمای پروفیل اهمیت زیادی دارد، گزینه های زیادی نظیر آنادایزینگ، رنگ الکترواستاتیک و رنگ دکورال وجود دارند.


محصولات پروفیل آلومینیوم

شما میتوانید با انتخاب دسته بندی های زیر به محصولات مربوط به آن دسته از پروفیل های الومینیومی دسترسی پیدا کنید. هر کدام از این محصولات میتواند حاصل طراحی اختصاصی توسط تیم طراحی اکستروژن آلومینیوم باشد و یا به صورت عمومی موجود باشد. 

 • پروفیل شیاردار صنعتی
 • هیت سینک آلومینیومی
 • پروفیل نرده و نما
 • فریم پنجره
 • پروفیل آلومینیوم اختصاصی
 • پروفیل های کابینتی و یراق آلات کابینت 

 

هیت سینک آلومینیومی


عبور جریان از قطعات الکترونیکی تولید گرمای مخرب می کند. در صورتی که این حرارت تولیدی به طور مناسب و مستمر دفع نشود، عمر مفید قطعات کاهش یافته و حتی در مواردی موجب سوختن آن‌ها می‌شود. جهت خنک‌سازی مؤثر و کارامد قطعات الکترونیکی از هیت سینک (رادیاتور خنک‌کننده) استفاده می شود. نحوه آنادایز / آنادایزینگ هیتسینک به این شکل است که ابتدا اسید فسفریک به عنوان یک الکترولیت موجب تخلخل آلومینیوم می شود. در ادامه جریان الکتریکی به آن اعمال شده و روی آن یک پوشش اکسیدی-آندی سیل شده به ضخامت 1 تا 4 میلی‌متر ایجاد می کند و در نهایت آنادایز پروفیل هیت سینک به پایان می رسد

پروفیل هندریل و نما

هندریل آلومینیومی از پر کاربردترین فریم های شیشه است که به عنوان گیره و نگهدارنده شیشه عمل میکند. به گونه ای که ایمنی و استحکام شیشه به عنوان یک حفاظ قابل اطمینان شمرده می شود. این پروفیل آلومینیوم نوعی محصول اکستروژنی است که بر اساس نیاز با مقطعی خاص و استحکام مورد نظر تولید و اکسترود آلومینیوم می شود.

امروزه با مدرن شدن صنعت معماری و طراحی ساختمان ، استفاده از پروفیل های آلومینیوم در نرده و نما ها رایج شده است. پروفیل های آلومینیومی به دلیل قابلیت تولید دلخواهشان بسیار پر طرفدارند.
پروفیل های اکستروژن را میتوان بر اساس سطح مقطع دلخواه مشتری تولید کرد. ازین رو بسیاری از صنایع به استفاده از آن ها در ابزار آلات و یا محصولات خود روی آورده اند. صنعت ساختمان یکی از پر مصرف ترین صنایع در استفاده از پروفیل های آلومینیومی است.

 

مقاطع روشنایی آلومینیومی

چراغ های خطی

به مجموعه ای از چراغ ها که نور را به صورت خطی در محیط منتشر میکنند، چراغ های خطی میگویند. معمولا پایه و اساس این محصولات متشکل از نوار های اس ام دی به همراه متعلقات الکتریکی و همچنین بدنه ای  ( معمولا از جنس آلومینیوم و گاها پلاستیک) ، به عنوان استراکچر و نیز خنک کننده قطعات الکتریکی ، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ما در مجموعه آلوم طرح پاسارگاد،  دانش و تجهیزات تولید این مقاطع آلومینیومی را به روش اکستروژن دارا بوده و تجربیات چشمگیری در این زمینه بدست آورده ایم.

پروفیل آلومینیوم سولار – کلمپ پنل خورشیدی

فریم پنل خورشیدی

پنل خورشیدی از اتصال سلول‌های خورشیدی به وجود می‌آید. کار پنل خورشیدی این است که با استفاده از صفحات خورشیدی انرژی و نور خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته می شوند که وظیفه آن‌ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی و برق می‌باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک یا سولار هم شناخته و نام برده می شوند. صفحات یا پنل های خورشیدی برای سر هم شدن و استقرار، نیازمند قاب و استراکچر دارند.

یکی از انتخاب ها برای این استراکچرها پروفیل های آلومینیومی میباشند. این پروفیل های آلومینیوم که به پروفیل آلومینیوم کلمپ پنل خورشیدی معروف هستند،با استفاده از جدیدترین فن‌آوری ها و با ویژگی‌های کلاس جهانی تولید می‌شوند. پروفیل‌ های آلومینیومی که در ساخت فریم پنل خورشیدی به کار برده میشوند، به پروفیل آلومینیوم کلمپ ، فریم و سازه های گالوانیزه معروف هستند.

 

 پروفیل آلومینیوم اختصاصی

پروفیل اختصاصی به پروفیل الومینیمی میگویند که به صورت منحصر به فرد برای کار به خصوصی طراحی شده باشد. این پروفیل ها به صورت شخصی طراحی میشوند و نمیتوانید آن ها را در فروشگاه ها بیابید. طراحی پروفیل اختصاصی متناسب با کار مدنظر باید توسط شخصی متخصص فرایند اکستروژن آلومینیوم انجام پذیرد.
این شخص باید بداند که چه سطح مقطع های آلومینیومی قابل اکسترودند و کدام نیستند. دانش درباره اکسترود پذیری مقاطع مختلف یک امر واجب برای تولید پروفیل اکسترود مورد نظر است تا از هزینه‌های اضافی بکاهد.

 کدام یک از طراحی های پروفیل آلومینیوم قابل اکسترود است؟

برای طراحی پروفیل اختصاصی ابتدا سطح مقطع آن را با نرم افزار طراحی میکنند. در مرحله بعد قالب این پروفیل طراحی شده ساخته میشود و از آن تست گرفته میشود تا پایداری قالب و کیفیت پروفیل خروجی تست شود. در مرحله آخر اگر تست با موفقیت پشت سر گذاشته شود، نوبت به اکسترود عمده پروفیل آلمینیوم است و همچنین عملیات حرارتی این پروفیل ها انجام میشوند. ممکن است مشتری پوشش دلخواهی را برای مقاطع خود در نظر بگیرد که آن را نیز اعمال خواهیم کرد. آلوم طرح پاسارگاد با تجربه چندین ساله خود، بهترین انتخاب برای تولید پروفیل های اختصاصی میباشد.

پروفیل شیاردار مهندسی

پروفیل شیاردارپروفیل شیاردار به دلیل تنوع در ساختار و منعطف بودن در طراحی این امکان را فراهم میکند که آن چه را که در ذهن دارید پیاده‌سازی کنید. پس با استفاده از این ابزار آلات محدودیتی برای طراحی نخواهید داشت. این ویژگی بسیاری از صنعت گران و مهندسان را به استفاده از این پروفیل های آلومینیومی وا داشته است. این قطعات صنعتی بسیار منحصر به فرد هستند و نیاز به طراحی خاص برای اتصالات خود میباشند می باشند. به این پروفیل‌ها، پروفیل مهندسی نیز گفته میشود. با این نوع مقاطع میتوان انواع میز و صندلی آلومینیومی و قفسه ها و استراکچر ها نظیر ریل‌های آلومینیوم را ساخت.