پروفیل مهندسی(شیاردار)


تعریف پروفیل شیاردار یا پروفیل مهندسی

حال که با مفهوم پروفیل آشنا شدیم، بهتر است به تعریف پروفیل شیاردار بپردازیم. پروفیل‌های شیاردار دسته‌ای از پروفیل‌های مهندسی هستند که در سطح مقطع آن‌ها شیارهایی طراحی شده است که اتصال این پروفیل‌ها به یکدیگر یا اتصال آن‌ها با سایر قطعات مهندسی را با سهولت بیشتری امکان‌پذیر می‌سازد. از مهم‌ترین مزایای پروفیل‌های شیاردار این است که برای اتصال آن‌ها به قطعات دیگر، نیازی به استفاده از روش‌هایی نظیر جوش، پرچ و سوراخ‌کاری و … نیست و تنها با در اختیار داشتن این پروفیل‌ها و اتصالات مورد نیاز آن‌ها، می‌توان به راحتی اتصالات این قطعات را صورت داد.

کاربرد پروفیل‌های مهندسی

پروفیل‌های شیاردار مهندسی در انواع صنایع عمرانی و کارگاه‌های تولید قطعات مهندسی و صنعتی و … کاربرد دارند. از این پروفیل‌ها در ساخت ستون‌ها و اجزای پی و فونداسیون و سایر اجزای باربر و غیر باربر ساختمان‌ها نظیر درب و پنجره بهره‌گیری می‌شود. علاوه بر صنایع عمرانی و ساختمان سازی، از پروفیل‌های شیاردار در انواع صنایع ساخت قطعات مهندسی نظیر انواع قالب‌های صنعتی مورد نیاز در ساخت دستگاه‌های پرینتر سه‌بعدی، دستگاه‌های CNC و نیز در ساخت قفسه‌بندی کارگاه‌ها و کارخانجات مختلف و همچنین در مصارف خانگی به منظور ساخت میز کار و … به‌کارگیری می‌شود. استفاده از انواع پروفیل شیاردار در تولید اکسسوری های مورد نیاز در دکوراسیون داخلی ساختمان‌های مسکونی و اداری و … بسیار مرسوم است. این قطعات بسیار ویژه و کاربردی، علاوه بر تأمین مقاومت و کیفیت مناسب برای سازه‌های قابل تولید، در انرژی و زمان مورد نیاز برای ساخت انواع دستگاه‌ها و قطعات مهندسی نیز صرفه‌جویی به عمل می‌آورند.

انواع پروفیل شیاردار

پروفیل شیاردار مهندسی یا پروفیل شیاردار صنعتی به طور کلی در دو نوع یا به عبارت صحیح‌تر در دو دسته طبقه‌بندی می‌شود. دسته اول، پروفیل شیاردار سبک است و دسته دوم، پروفیل شیاردار سنگین را شامل می‌شود.

همانطور که از نام این دو دسته مشخص است، تفاوت آن‌ها در وزن پروفیل‌های تولید شده است. معمولا برای تولید پروفیل‌های شیاردار، از فرآیند اکستروژن آلومینیوم استفاده می‌شود. در این مرحله وزن نهایی پروفیل متناسب با کاربرد قابل انتظار از آن تعیین می‌شود؛ بنابراین صاحبان صنایع مختلف قبل از سفارش تولید یا خرید پروفیل شیاردار، ابتدا می‌بایست کاربرد مد نظر خود را به اطلاع کارشناسان مجموعه فروش قرار دهند تا با دریافت راهنمایی و مشاوره‌های تخصصی، خریدی مطلوب و مقرون‌به‌صرفه را تجربه نمایند.

در رابطه با انواع پروفیل شیاردار مسئله دیگری که مطرح می‌شود، نحوه نام‌گذاری این قطعات است. بنا بر اندازه طول و عرض مقطع این پروفیل‌ها، می‌توان آن‌ها را نام‌گذاری کرد. به طور مثال، پروفیل شیاردار 20-20 دارای سطح مقطع مربعی و با طول و عرض 20 سانتی‌متر می‌باشند. بر همین اساس پروفیل‌های شیاردار دیگری نظیر پروفیل‌های 45-90، 20-40، 30-30، 15-120 و … نام‌گذاری می‌شوند و متناسب با نیاز کارفرما تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند.

جنس و وزن پروفیل شیاردار مهندسی

از آن جایی که از پروفیل‌های شیاردار مهندسی در ساخت استراکچرها یا سازه‌های با مقاومت و استحکام بالا و نیز وزن نسبتاً کم بهره‌گیری می‌شود، جنس این پروفیل‌ها می‌بایست از ماده‌ای انتخاب شود که دو خصوصیت مهم ذکر شده را داشته باشد. آلومینیوم ماده‌ای است که به دلیل کیفیت و استحکام مطلوب و نیز وزن مناسب، گزینه خوبی برای ساخت پروفیل‌های شیاردار مهندسی به شمار می‌آید. البته بهتر است در این بخش این مسئله را خاطرنشان کنیم که از پروفیل‌های شیاردار در کاربردهایی که نیاز به پروفیل‌های با وزن سنگین‌تر است، نیز استفاده می‌شود. در چنین مواقعی از درصد بیشتری از عنصر آلومینیوم در فرآیند ساخت پروفیل بهره‌گیری می‌شود تا استحکام و کارایی مورد نیاز از قطعه به خوبی حاصل شود.

خرید پروفیل شیاردار

هنگامی که تصمیم به خرید پروفیل شیاردار مهندسی می‌گیرید ابتدا می‌بایست محاسبات دقیقی از سازه مد نظر خود جهت ساخت، انجام دهید تا بتوانید برآورد صحیحی از تعداد، اندازه و ابعاد پروفیل‌های مورد نیاز خود داشته باشید. علاوه بر پروفیل شیاردار، می‌بایست اتصالات لازم جهت ساخت قالب یا سازه‌های مد نظر خود را نیز تهیه نمایید. در این رابطه دقت و توجه کافی را به خرج دهید تا تناسب بین پروفیل‌ها و اتصالات و متعلقات جانبی خریداری شده، صورت پذیرد و روند ساخت سازه مد نظرتان به خوبی و در کوتاه‌ترین زمان طی شود.

قیمت پروفیل‌های شیاردار

قیمت پروفیل شیاردار موضوعی است که تعیین آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جنس، سطح مقطع، وزن و طول پروفیل گرفته تا هزینه‌های جاری مربوط به خط تولید این قطعات که در شرایط اقتصادی ناپایدار جامعه می‌تواند دستخوش تغییرات و فراز و فرودهای بسیار شود. همگی این عوامل می‌توانند در قیمت نهایی پروفیل شیاردار مؤثر باشند.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش بر این شد تا شما را با پروفیل شیاردار یا مهندسی بیشتر آشنا کنیم و توضیحات مختصر و مفیدی را خدمت شما ارائه دهیم. شما می‌توانید جهت سفارش انواع محصولات فولادی و همچنین اطلاع از قیمت روز به وبسایت استیل جهان آلومینیوم مراجعه کنید و از خدمات ارائه شده توسط این سایت، استفاده کنید.موردی برای نمایش وجود ندارد.
استیل جهان آلومینیوم
فروش انواع مقاطع آلومینیومی
آذرپرند 09120870967 02166391870  
جعفری 09121992048 02166394988 02166393842 
بزرگراه فتح.کیلومتر5.روبروی فتح 19.بازارفولاد استیل ایران
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.
.