اتصالات پروفیل مهندسی(شیاردار)


اتصالات نبشی در پروفیل شیاردار

براکت نبشی و نبشی اکسترود از نبشی‌ها.ی مهم در اتصالات پروفیل‌های شیاردار هستند. این قطعات تنوع زیادی دارند و بر حسب نیاز صنایع مختلف، می‌توان از هر یک از انواع این قطعات نظیر براکت نبشی 90 درجه، براکت نبشی دوبل، براکت نبشی 45 درجه و نبشی T، X و L و نیز انواع براکت نبشی داخلی و نبشی اکسترود آلومینیومی ساده برای اتصالات مهندسی با پروفیل شیاردار بهره‌گیری نمود. برخی از این اتصالات نظیر نبشی 90 درجه داخلی، یک اتصال مخفی را ایجاد می‌کند که می‌تواند علاوه بر تأمین استحکام مطلوب برای سازه، زیبایی ظاهری آن را نیز ارتقا بخشد. همچنین نبشی‌های T، X و L قابلیت اتصال توسط دو پیچ را دارند و ازاین‌رو می‌توانند استحکام قابل ملاحظه‌ای را فراهم نمایند.

در رابطه با دیگر قطعات جانبی مورد استفاده در پروفیل شیاردار می‌توان از قطعات زیر نام برد:


دستگیره و پایه

از متعلقاتی نظیر دستگیره و پایه، در مواقعی که قطعه مهندسی ساخته شده توسط پروفیل شیاردار نیاز به جابه‌جا شدن دارد، می‌توان استفاده کرد.

درپوش و کاور زهبند

درپوش و زهبند نیز علاوه بر زیبایی بخشی به ظاهر سازه مورد نظر، موجب می‌شود تا گرد و خاک و آلودگی‌های ریز و درشت به داخل سازه حاصل از اتصال پروفیل‌های شیاردار، وارد نشوند.

نکات مهم در تهیه مهره‌های مورد نیاز برای اتصالات پروفیل شیاردار

نکته مهم در زمینه تهیه اتصالات برای اتصال پروفیل‌های شیاردار با قطعات دیگر، این است که هر شیار دارای سایز و اندازه مشخصی است که با عبارت اسلات (slot) بیان می‌شود. اسلات در واقع همان اندازه دهانه شیار پروفیل است. مثل شیار با اسلات 8 یا اسلات 6 و … .

پیچ و مهره‌های مناسب برای این شیارها نیز در اندازه‌های متنوعی طراحی و ساخته می‌شوند و نکته حائز اهمیت این است که برای حصول نتیجه مطلوب در ایجاد اتصال بین پروفیل‌ها و سایر قطعات، می‌بایست حتماً و حتماً از پیچ و مهره‌های هم اندازه و متناسب با شیارهای پروفیل بهره‌گیری کرد. علاوه بر توجه به تناسب بین اندازه مهره و شیار پروفیل، می‌بایست به نحوه ورود مهره به درون شیار نیز توجه نمود. برخی از مهره‌ها از انتهای پروفیل به شیار آن وارد می‌شوند و برخی نیز از هر دو بخش ابتدایی و انتهایی قابلیت ورود و اتصال دارند.

توجه به این نکته در مواقعی خود را نشان می‌دهد که به دلایل مختلف، نیاز به کاهش یا افزایش طول سازه باشد. در چنین مواقعی اگر اتصالات استفاده شده در سازه از نوع مهره‌ای باشد که تنها از بخش انتهایی شیار قابلیت ورود و سفت شدن را دارد، آنگاه برای افزایش یا کاهش طول سازه می‌بایست بسیاری از قطعات کاملاً از هم جدا شوند تا بتوان تغییرات مورد نظر را مجدداً اعمال کرد؛ اما اگر از همان ابتدا احتمال ایجاد تغییرات در استراکچر وجود داشته باشد و بر این اساس مهره‌هایی که از هر دو طرف قابلیت ورود و اتصال به شیار را دارند تهیه و استفاده گردد، آنگاه در مواقع این‌چنینی، نیازی به صرف انرژی و زمان زیاد به جداسازی قطعات قالب نخواهد بود و می‌توان از هر بخشی که نیاز است، کار اعمال تغییرات را انجام داد.

از اتصالات کاربردی برای پروفیل شیاردار می‌توان به قطعات زیر اشاره کرد:


براکت نبشی کنج

نبشی اکسترود

پیچ و مهره

پیچ آلن

و …

پیچ و مهره در پروفیل شیاردار

مهره‌های مورد نیاز در اتصال پروفیل‌های شیاردار، مهره‌های تی شکل (T-slot Nut) هستند که به مهره چکشی نیز مصطلح می‌باشند. این مهره‌ها، هنگام اجرای اتصالات، درون شیارهای پروفیل وارد می‌شوند و سپس توسط یک پیچ در جای خود محکم و تثبیت می‌شوند.


موردی برای نمایش وجود ندارد.
استیل جهان آلومینیوم
فروش انواع مقاطع آلومینیومی
آذرپرند 09120870967 02166391870  
جعفری 09121992048 02166394988 02166393842 
بزرگراه فتح.کیلومتر5.روبروی فتح 19.بازارفولاد استیل ایران
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها
موردی وجود ندارد.
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.
.